DORNOVA METODA

19.03.2012 20:18

Bolesti zad, kloubů a svalů patří k obtížím, které často převrátí život vzhůru nohama. Činnosti, dříve bez problémů zvládnutelné, se stanou utrpením a radost z každého nového rána se pomalu vytrácí.

Cesta za znatelným zmírněním či úplným odstraněním těchto problémů může být různá. Někdo se rozhodne promedikamentózní léčbu, jiní upínají zbytky nadějí ke speciálním cvikům, masážím a dalším alternativním metodám.

Dornova metoda spadá do druhé uvedené možnosti. Je terapií spoléhající se na účinky jemnéa předem promyšlené techniky masáže, která pomáhá navrátit klouby či páteř do správné polohy. Je známo, že problémy se zády a klouby obecně mohou být spouštěčem mnoha dalších nepříjemností. Za všechny stačí jmenovat migrénu, únavový syndrom či poruchy zraku. Dlouhodobé bolesti jsou navíc příčinou vzniku depresí a s ní spojených obtíží.

 

 

Co je Dornova metoda?

Dornova metoda je dalším z řady zástupců alternativní terapie, která se spoléhá na zákonitosti spojené s přirozenou funkčností lidského těla. Je neinvazivní a její provádění nepřivádí člověku žádnou újmu. V podstatě se jedná o speciální masáž prsty (především palci) či rukou, kterou charakterizuje jemnost a malý tlak prstů terapeuta, který je schopen vyrovnat komplexní statiku těla. Dornova metoda je tedy tvořena masáží, ke které se přidávajídoprovodné cviky. Dornova metoda je praktikována šetrným způsobem při aktivním pohybu pacienta, kdy terapeut navrací klouby či obratle do své původní polohy. Nejprve se pohybem zjišťuje, jakým způsobem je obratel či kloub vychýlen, poté dojde k jeho přirozenému „vsazení“ na dané místo.

 

 

Dornova metoda spoléhá nejen na šikovnost toho, kdo ji provádí, ale také na vůli pacienta, protože je potřeba, aby prováděl jednoduché pětiminutové cvičení i samostatně, a to každý den. Základem Dornovy metody je tedy trpělivost a odhodlání pomoci si ze strany pacienta a pochopením a ochotou pomoci ze strany terapeuta. Dornova metoda předpokládá, že tajemství úspěšné léčby obtíží je odhalení všech, i zdánlivě nesouvisejících, příčin. Lidské tělo je celek, kde je vše navzájem propojeno, tím se Dornova metoda řídí, bere proto v potaz všechny možnosti, které mohly konkrétní problém způsobit, a to i s velkým ohledem na praktikovaný životní styl pacienta a jeho postoj k životu vůbec. Na ošetření Dornovou metodounení potřeba nějaká zvláštní příprava, avšak po něm by se měl pacient vyvarovat fyzické zátěži zhruba 3 dny, neriskovat nachlazení a zvýšit příjem tekutin. Tato obecná doporučení mohou být doplněna terapeutem o další konkrétnější vycházející z aktuálního stavu jedince. Je také možné, že aplikování Dornovy metody budou doprovázet nepříjemnosti v podobě průjmu, zvracení, nevolnost, krátkodobé zhoršení problémů apod. Vše však souvisí se změnami k lepšímu, které v těle začnou probíhat.

 

Jak Dornova metoda vznikla?

Vznik Dornovy metody zapříčinil běžný problém, s nímž se jistě mnoho lidí již někdy za život setkalo. Když její zakladatel Dieter Dorn z Německa pracoval na zahradě, zablokoval si námahou záda. Nejrychlejší pomoc v tu chvíli představoval místní kovář, který mu jednoduchou manipulací a jemným tlakem prstů (palců) nebo celýma rukama na daných místech dokázal záda napravit. Pan Dorn byl uchvácen lehkostí, s jakou se problému zbavil, a začal se o techniku více zajímat. Rozšířením o množství dalších zdravotních poznatků, především z fyzioterapie, vznikla Dornova metoda v podobě, v jaké se aktuálně těší velké pozornosti.

 

 

Dornova metoda – indikace

 

Dornova metoda je mnohými považována za všelék v boji proti bolestem pohybového aparátu. U jakých obtíží jeDornova metoda tedy doporučována jako bezbolestná pomoc? Zde je základní výčet:

  • bolesti zad, kyčlí, ramen, kolen, zápěstí atd.
  • vbočené palce
  • rozdílné délky končetin
  • migréna
  • křečové žíly
  • otoky dolních končetin
  • skolióza
  • posun kostrče
  • vyhřezlé ploténky (po odeznění prvního stádia)

Vzhledem k tomu, že Dornova metoda předpokládá souvislost pohybového aparátu s ostatními funkcemi těla, považují ji mnozí terapeuti i za možnou léčbu onemocnění, která teoreticky nevznikají nesprávnými návyky při pohybu. Indikační skupina Dornovy metody je tedy velmi obšírná. Objevují se v ní i následující zdravotní potíže:

  • chronické střevní problémy
  • potíže s trávicí soustavou
  • krátkozrakost
  • vysoký krevní tlak

 

Dornova metoda – kontraindikace

Na druhé straně jsou samozřejmě situace, při kterých by Dornova metoda neměla být prováděna. Mohlo by totiž dojít ke zhoršení stavu a bolestí. Ke kontraindikacím Dornovy metody se tedy řadí:

  • pokročilá osteoporóza
  • akutní zánět
  • artróza ve 4. stádiu
  • rakovina
  • revma
  • umělé klouby
  • úraz
  • zlomenina
  • těhotenství

Dornova metoda je často zmiňována v souvislosti s masáží podle Rudolfa Breusse.Breussova masáž zaměřená na záda tak může a nemusí být doplňkovou metodouk technikám dle Dorna. Je vystavena tak, aby regenerovala meziobratlové ploténky.

 

 

Dornova metoda – cviky

 

 

Správně prováděné cvičení pod dozorem terapeuta a samostatně doma je jedním ze stavebních kamenů úspěchu. Dornova metoda a její cvikyzvládne každý a nezaberou více než pár minut. Jejich provádění by měla charakterizovat pravidelnost, jen tak jsou cviky Dornovy metody účinné a mají smysl. Nikdo se nemusí bát, že by při cvičení nějak trpěl. Dornova metoda – cviky jsou snadné a bezbolestné. Typ cviků, jejich intenzitu a potřebnost vždy určuje terapeut, proto se v případě zájmu o tuto alternativní léčebnou metodu nejprve poraďte se svým ošetřujícím lékařem a posléze vyhledejte specialistu na Dornovu metodu. Pro představu, jakécviky Dornova metoda obsahuje, popisujeme vybraný příklad. Ukázkový cvik slouží k odstranění problému s kolenem, které ovlivňuje například i polohu pánve. Při tomto cviku uchopí pacient nohu jednou rukou v místě pod kolenem (noha je pokrčená, plocha chodidla se celá opírá o zem). Druhou ruku (dlaň) přiloží na čéšku, a tak ji celou zakryje. Ruka položena v podkolení tlačí směrem dopředu, druhá na čéšku. Noha se tím lehce natáhne. Po několika zopakování je třeba praktikovat i na druhé noze. Z uvedeného příkladu vyplývá, že Dornova metoda a její cviky nejsou skutečně nijak namáhavé.

 

Dornova metoda spatřila světlo světa poprvé přibližně před 40 lety. Je postupně rozšiřována, její základy ale zůstávají neměnné, to znamená, že nesmí být bolestivá a pro pohyby těla přirozená. I když jsou některé alternativní postupy kritizovány, patří Dornova metoda k těm, u nichž se spousta pacientů dočkala požadovaného výsledku. Pamatujte však na to, že Dornova metoda vyžaduje dvojí zájem a trpělivost – terapeuta a vás. Pokud budete očekávat zázrak na počkání, pak bude lepší, když předejdete zklamání a budete své problémy řešit například tradičnější (pro tělo však mnohdy bohužel méně šetrnou) cestou.

 

Zdroj: https://www.spektrumzdravi.cz